Kép a lengéscsillapítók nyersdarabjairól a ZF Friedrichshafen vállalatnál
ZF Friedrichshafen AG

Több sűrített levegő kevesebb energiával a ZF-lengéscsillapítókhoz

Több sűrített levegő kevesebb energiával a ZF-lengéscsillapítókhoz a hővisszanyerésnek köszönhetően

Egy rossz hatékonyságú sűrített levegő állomás és tömérdek kihasználatlan energia. Az eitorfi ZF Friedrichshafen karbantartásért felelős vezetője, Manuel Baumgarten számára ezek a szempontok elég indokot szolgáltattak a régi sűrített levegő berendezés lecserélésére. Egy kis türelemmel és a KAESER testre szabott megoldásával sikerült a költségeket csökkenteni és a hasznosítható hőről sem kell immár lemondani.

Ennél hatékonyabban tényleg nem megy. A KAESER sűrített levegő tartályra gondosan kihelyezett feliratok magukért beszélnek. A táblákat a ZF Friedrichshafen AG lengéscsillapítókat gyártó eitorfi telephelyének karbantartásáért felelős vezetője, Manuel Baumgarten saját kezűleg függesztette ki. Mindenki, aki a helyiségbe lép, megtudhatja, hogy a berendezés milyen hatékonyan és takarékosan dolgozik, és arra is emlékeztetik, hogy milyen volt itt a helyzet a KAESER sárga-fekete berendezésének üzembe állítása előtt. Legkésőbb ebben a pillanatban mindenki előtt világossá válik, hogy Baumgarten a berendezésre saját „gyermekeként” tekint.

Régi sűrített levegő állomás a ZF Friedrichshafen vállalatnál

2010-ben még úgy érezhette magát az ide belépő, mint egy régi Mississippi-gőzös gépházában.

Erről a régi sűrített levegő berendezés tehetett. 35 év alatt egymás után beszerzett különböző gépegységek egyvelege fogadta. Annak ellenére, hogy a berendezés továbbra is elvégezte a feladatát, Baumgarten számára egyértelmű volt: a berendezésnek mennie kell. Elavult volt és rengeteg energia ment miatta veszendőbe. De mégis hogyan győzhetné meg a vállalat vezetését egy hat számjegyű beruházási összegről? Ez csak egyféleképpen lehetséges: a beruházásnak kifizetődőnek kell lennie.

A berendezés annyira zajos volt, hogy az ember a saját szavát is alig értette. Meleg is volt, még télen is csak rövid időre volt elviselhető.
Manuel Baumgarten, ZF Friedrichshafen AG
Mindent, csak gyártáskiesést ne!

Eitorfban napi szinten 30 000, éves szinten pedig hétmillió lengéscsillapító gördül le a három gyártószalagról. A szalagok soha nem állnak le, még éjjel sem. A gyártás csak hétvégén áll le, hogy vasárnap ismét beinduljon. Mindennemű gyártáskiesés tehát zsebre megy. Nem egyedül Adolphs villanyszerelő mesternek voltak ezért kétségei: Vajon mennyire lenne kivitelezhető egy üzem közbeni kompresszorcsere? Ha azonban senki sem akarja úgy folytatni, mint eddig, akkor ezzel a kockázattal számolni kell.

A ZF Friedrichshafen munkatársai konzultáció közben
Vajon ki lesz olyan bátor, hogy megpróbálja?

Miután megszületett a döntés a cseréről, a következő lépés egy, a feladatot jól elvégezni képes szolgáltató megtalálása volt. Ez egy KAESER-nek való feladat.

Az ügyet a KAESER bochumi telephelyének műszaki tanácsadója, Norbert Hages okleveles mérnök vette a kezébe. A Baumgartennel folytatott több tapogatózó beszélgetést és tanácsadást követően Hages olyan érv után kutatott, amely a KAESER-t valahogyan kiemeli a versenytársak közül, és jelentős előnyt kínál az ügyfélnek.

A felajánlott SIGMA AIR UTILITY üzemeltetési modell már magában hordozta az olyannyira áhított rugalmasság és kockázatminimalizálás ígéretét az autóipari beszállítónak. A KAESER ezen felül ellátási biztonságot és minimális kiesési időt szavatolt az ügyfélnek. „Ez nem volt rossz kezdésnek” – emlékszik vissza a KAESER mérnöke. Az ügyfél azonban ennél többet kívánt. Vajon nem volna-e mód a leadott hő hasznosítására? Norbert Hages elgondolkozott a kérdésen.

A ZF Friedrichshafen egyik munkatársa, Baumgarten bemutatja a heti sűrített levegő felhasználási profilt
Hővisszanyerés = ingyen energia.

A KAESER javaslata értő fülekre talált. A hővisszanyerésnek nemcsak ökológiailag van értelme, de a gazdasági vonzata sem elhanyagolható. A hasznosítható hő vajon elegendő lenne a Baumgarten által kiszemelt lengéscsillapító tisztítására szolgáló fürdő hőmérsékletének állandó 60 °C-ra való felfűtéséhez?

A gondolat túl jó volt ahhoz, hogy ne valósítsák meg. Ehhez azonban meg kellett hozni egy döntést.

Hages, a Kaeser Kompressoren mérnöke és Baumgarten, a ZF Friedrichshafen munkatársa a sűrített levegő állomás terveiről tárgyal
Komplett renoválás, és a gyártás folytatódik.

És akkor végre megérkezett a hívás Eitorfból: „Hages úr, döntöttünk: megvalósítjuk a KAESER projektet.”

A sűrített levegő berendezések ki- és beszerelése önmagában még nem volt elegendő. A teljes helyiséget lecsupaszították, és az alapoktól kezdve renoválták.

Öt kompresszort és négy hűtveszárítót szereltek be. A meleg vizet a tisztítófürdőbe vezető vezetékeket és nemesacél csöveket fektettek le. Egy szakvállalat elvégezte a hidraulika összehangolását és a szivattyú-, ill. hőmérséklet-érzékelők beállítását, valamint a hőmennyiségmérő optimalizálását.

A tisztítófürdő hőmérsékletének állandó 60 °C-on tartásáról egy vezérlőegységnek és egy háromirányú szelepnek kell gondoskodnia. Amennyiben egyszer nem lenne elegendő meleg víz, a gázfűtésnek kellene beugrania. Így a tervek.

A beépítést követően minden tökéletesen működött; csak a hővisszanyerés döcögött még, nem akart igazán beindulni. Manuel Baumgarten és Norbert Hages kicsit csalódottak voltak. Az alkalmazott elektromos energia maximálisan hasznosítható 76%-a helyett éppen hogy csak 45%-a bizonyult újrahasznosíthatónak. A hosszabb időn át végzett mérések sem hoztak új eredményt. Mindegy, hogyan állították be a berendezést, semmi sem változott. Lehet, hogy az eredmények hibásak voltak? Ha igen, mi volt az oka?

Hages, a Kaeser mérnöke és Baumgarten, a ZF Friedrichhafen munkatársa konzultáció közben
A hibát megtalálták, és kijavították.

Néhány hetes tanácstalanságot követően támadt a mentőötlet. A méréseket egy csőív előtt nem sokkal végezték, ott, ahol a meleg víz hideggel keveredett. Ennek köszönhetően nem kívánt örvénylések keletkeztek, amelyek hamis eredményekhez vezettek. A hiba forrását már megtalálták! „Az ember soha nem tanul eleget” – így Norbert Hages. „Nem elég csak telepíteni egy berendezést. Az alkalmazások mindegyike egyedi megoldás. Kiemelkedő eredményeket „kész megoldásokkal” nem lehet elérni.”

A munka meghozta gyümölcsét.

Időközben valamennyi mérés megfelelő eredményeket mutat. Összességében optimális a hővisszanyerés foka. „Az eredmény önmagáért beszél” – így Hages úr. Baumgarten, a diplomás gazdasági mérnök örömmel meséli: „Évente 114 000 eurós energiaköltséget takarítunk meg. Egyszerűen csak a berendezés hatékony működése révén. Az összeg mellé társul további 34 000 euró a hővisszanyerésből. Ez önmagában 40 családi ház éves fűtési költségére elegendő. További 25 000 euró megy el karbantartási költségekre. Ez együtt már jelentős összeget tesz ki.“ A ZF egyedül ezzel az intézkedéssel jelentős összeget takarít meg annak ellenére, hogy vasárnap este fél órával korábban indítják be ismét a kompresszorokat annak érdekében, hogy a tisztítófürdőt a megfelelő hőmérsékletre felfűtsék.

Az eitorfi ZF Friedrichshafen vállalatnak éves szinten 172 000 eurós megtakarítást hozott a Kaeser sűrített levegő állomása

Hasonló eredményeket mutatnak az alacsonyabb CO2-értékek is. Egy tonnánkénti kb. 1667 KWh értékű CO2 megtakarítási hányadosból kiindulva, a megtakarított áram (760 000 KWh) és a hasznosítható hő (960 000 KWh) felhasználása együttesen éves szinten mintegy 1000 tonnával csökkenti a CO2-kibocsátást.

CO2-megtakarítás

Példás teljesítmény. Elmondhatjuk, hogy a beruházás máris megtérült. Manuel Baumgarten okkal lehet büszke a megvalósult ötletére. Nem utolsó sorban azért, mert igényes és kihívást jelentő projektről volt szó, amely valamennyi részvevőtől nagy adag kitartást követelt meg. „Öt év..., más sűrített levegő szolgáltatók valószínűleg már rég kiszálltak volna az ügyletből” – foglalja össze Baumgarten, akit a vállalatnál elismerően csak a „Mr. Contracting” névvel illetnek. Majd mosolyogva hozzáteszi: „De mi nem engedtünk. Jómagunk és a KAESER szerencséjére.”

Tovább a termékekhez